horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju

Kolejny etap renowacji dobiegł końca

Zakończył się kejny etap prac renowacyjnych na cmentarzu w Starym Bruśnie. Inicjator Lasy Państwowe Nadleśnictwo w Lubaczowie.

7 Comments

 1. Zgadza się tylko trzeba dodać ze to poprzedni Nadlesniczy sprawił. I jakoś o roli SPZH admin zapomniał. No ale nie dziwi mnie to 🙂 Ani jedno ani drugie

 2. Nawet samo SPZH jakoś informacji prasowej o tym nie robi, ani Lasy, sądzę, że przed wyborami lepiej nie wspominać o kasie wpompowywanej w ukraińskim cmentarzu 😉 Ani Lasom to nie podchodzi ani SPZH… ponieważ nie ma oficjalnej informacji… to daję na sztukę informację że coś się zrobiło.

 3. Ok może tak być jak piszesz i to nawet jest prawdopodobne. Tylko chciałbym żeby nie zapomnieć o roli poprzedniego Nadleśniczego

 4. Szanuję i współpracowałem też z poprzednim nadleśniczym, nawet powiem, że był inny plan na ten cmentarz… już byłby cały zrobiony i nie było by tematu, byłby spokój. Ogólnie to trudny temat, dlatego nie będę drążył.

 5. K. Woźny _Prezes Zarządu SPZH

  11 października 2018 at 22:02

  Oj Panie Grześku 🙂 Króciutko jednak muszę podrążyć ten temat, po otrzymaniu informacji o dziwnych komentarzach pod adresem SPZH. Proszę naprawdę uwierzyć w to, że można działać społecznie nie chwaląc się tym w tzw. „Prasie” :).

  Ale wracając do tematu. Jak Pan dobrze wie Cmentarz w Bruśnie znajduje się na terenie Nadleśnictwa i ze względu na wyjątkowe obiekty nagrobne wykonane przez kamieniarzy z Brusna Starego został wpisany do rejestru zabytków. Przez lata cmentarz był zaniedbany i zakrzewiony, a przepiękne nagrobki rozpadały się w oczach i zapadały w piasek. Kilka lat temu poprzedni Nadleśniczy Pan T. Maksymowicz zwrócił się do SPZH z propozycją nawiązania współpracy w sprawie prac konserwatorskich. W celach statutowych SPZH ma m.in. ochronę dziedzictwa kulturowego i może aplikować o środki ta takie cele do różnych instytucji (Nadleśnictwo nie może). Corocznie, (na podstawie planu ochrony konserwatorskiej zatwierdzonego przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) prowadzone są prace konserwatorskie przy kilkudziesięciu nagrobkach. Stowarzyszenie aplikuje o środki na ten cel (i rozlicza) w konkursach ogłaszanych przez instytucje, które zajmują się ochroną dziedzictwa kulturowego , m.in u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Gminy Horyniec-Zdrój oraz w Nadleśnictwie Lubaczów i w firmach prywatnych. Stowarzyszenie zleca prace Wykonawcy z odpowiednimi wymaganymi uprawnieniami konserwatorskimi. Prace odbierane są protokolarnie przez kilkuosobową komisję z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Prace „papierkowe” wykonywane są przez SPZH na zasadzie pracy społecznej czyli non profit lub „za darmo” jak kto woli, o czym Pan jako Społecznik na pewno coś wie :).

  Dlatego zupełnie krzywdzące i bezpodstawne są Pańskie komentarze dyskredytujące działania SPZH w Starym Bruśnie. Niezrozumiałe jest też wplątywanie wieloletnich /corocznych/ społecznych działań SZPH, w bieżącą kampanię wyborczą. Niezrozumiałe jest też używanie „argumentu ukraińskiego” w tym kontekście. Chyba sprawą dla każdego oczywistą jest to, że na cmentarzu są różne nagrobki z różnymi inskrypcjami, pisane w większości cyrylicą , ale też w języku polskim i niemieckim. W kontekście dotychczasowych pozytywnych (w mojej ocenie) Pańskich działań na niwie społecznej i ochrony dziedzictwa kulturowego wyrażam ubolewanie i zażenowanie poziomem Pańskiej wypowiedzi w tej sprawie.

  I ostatnie zdanie: temat nagrobków w Bruśnie jest bardzo prosty jeśli się do niego podchodzi prosto /prostolinijnie/, zgodnie z przepisami obowiązującego w Polsce prawa i bez zbędnej w takich miejscach (i w pracach) ideologii.

  Dziękuję za uwagę. Dobranoc.

 6. Witam
  Oficjalny fb Stowarzyszenia: https://www.facebook.com/stowarzyszenie.horyniec/
  Oficjalna strona Stowarzyszenia nie wiem, bo nie działa.
  Oficjalna strona Lasów państwowych: http://www.lubaczow.krosno.lasy.gov.pl/
  Żadnych informacji o tym wydarzeniu. Nieodpowiedzialnie względem mojej strony byłoby pisanie czegokolwiek więcej niż to, co napisałem, bo zasadniczo łatwo można wpaść w sytuację, gdzie coś wygląda inaczej. Dlatego też osoby, które uważają, że ktoś powinien coś wiedzieć automatycznie bez źródła… no niestety, tak nie jest. Osoby które robią coś społecznie, bez środków prasy nie potrzebują, ale jeżeli są wykorzystywane środki publiczne, to chyba jednak potrzeba prasy? Trzeba informacji dla społeczeństwa, bo potem ktoś wyskakuje i pisze peany pochwalne dla kogoś, ma za złe, szuka animozji względem kogoś czy organizacji, ja żadnych animozji do nikogo nie mam, bo niby za co, moje ego jest jak plastelina, nie jak kamień. Ogólnie, to jestem przeciwny odnawianiu cmentarzy greckokatolickich, niech robią to organizacje związane z kościołem greckokatolickim jak na cmentarzach w Podemszczyźnie, Suchej Woli, Gorajcu, Chotylubiu, Starych Oleszycach… wystarczy im pozwolić i ich tam wpuścić. Albo na podobnej zasadzie jak Stara Huta, czy Łówcza, to nie tylko oszczędzi zachodu i pieniędzy, ale polepszy relacje z sąsiadami.
  Odnośnie insynuacji wyborczych… cóż, może tu chodzi o brak czasu ze względu na wybory 🙂

 7. Jest tyle zaniedbanych cmentarzy na Ukrainie może niech odnowią najpierw u siebie, potem w Gorajcu.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑