Zgłoś się do horynieckiej kroniki twórców i ludzi z pasją!

Łącząc swoje zamiłowanie do klasyki fotografii oraz do Ziemi Horynieckiej, Anna Serkis postanowiła upamiętnić mieszkańców Pogranicza, do którego należy Horyniec-Zdrój. Pierwszy etapem jej pracy jest sfotografowanie Twórców z pasją i stworzenie internetowej Kroniki Pogranicza. Zobacz jak dołączyć do projektu lub zgłosić Twórcę.

W wyobraźni jednej z mieszkanek Horyńca zaistniał pewien dość ambitny pomysł. Anna Serkis, bo o niej mowa z wykształcenia jest grafikiem komputerowym, lecz od lat zajmuje się również fotografią portretową, produktową, dokumentalną i krajobrazową. Obecnie działa Ona z ramienia nowo powstałego Stowarzyszenia Pasjonatów Ziemi Lubaczowskiej „TEGIT ET PROTEGIT” utworzonego w 2018 roku w Horyńcu-Zdroju. Którego celem jest m.in. promowanie obszaru Ziemi Lubaczowskiej, działalność edukacyjna, kulturalna i stworzenie środowiska dla rozwoju artystów, rzemieślników i pasjonatów.
W imieniu Stowarzyszenia i swoim Annie Serkis bardzo zależy na tym aby zaprezentować mieszkańców gminy Horyniec-Zdrój, należącej do obszaru Pogranicza, którzy w nadzwyczajny sposób wzbogacają naszą społeczność swoimi umiejętnościami, zaangażowaniem, pasją i niejednokrotnie tworzą wspaniałej jakości produkty wyróżniające nasz region lub tworzące naszą markę.
Pomysł na Kronikę fotograficzną Pogranicza – „Twórcy z pasją”
Inspiracją takiej formy dokumentu fotograficznego jaką jest Kronika Pogranicza jest „Zapis socjologiczny” słynnej fotografki polskiej Zofii Rydet. Był to ogromny zbiór czarnobiałych portretów. Fotografie powstały w latach 70-tych i pokazywały głównie ludzi w ich domach, przy pracy, podczas uroczystości lokalnych na progach domów, a także krajobrazy i dekoracje z owych lat. Autorka rozpoczęła prace nad nim w wieku 67 lat. W ramach tego cyklu fotografii powstało kilkanaście tysięcy negatywów, w olbrzymiej części niewywołanych już gdyż nie starczyło życia na pracę.

Cel tego projektu
„Mój cykl fotografii, podobnie jak zdjęcia Zofii Rydet, mogą mieć znaczenie historyczne, edukacyjne i kulturalne. Mogą one także wpłynąć na zwiększenie zainteresowania naszym regionem i produktami wytwarzanymi przez sfotografowane osoby. Fotografie Twórców z pasją mogą dodać również siły do działania, być inspiracją dla ludzi szukających swojej drogi, sposobu na życie (odbiorca może zobaczyć, że warto i jest sens zainwestować w swoją pasję), tchnąć nadzieję w tych, którzy zastanawiają się czy zainwestować w swój rozwój. Można powiedzieć, iż szkoda, że taka Kronika nie została rozpoczęta wcześniej lecz lepiej późno niż wcale. Bardzo zachęcam i zapraszam do współtworzenia Kroniki Twórców z pasją – Anna Serkis”

Poniżej kilka fotografii autorstwa Anny Serkis z wcześniej wykonanego cyklu zdjęć o tytule „Piękno”. Autorka chciała wyróżnić inspirujące kobiety, których Piękno współtworzą one i ich pasja.

Rysunek Jeden z Twórców z pasją – Bogumił Wojtowicz z firmy FOXNET spawa światłowody aby dostarczyć nowym użytkownikom najszybszy w Horyńcu Internet.

Jak współtworzyć projekt Twórcy z pasją?
Życie na wsi to nie taka prosta sprawa w obecnych czasach. Mimo wszystko wielu jej mieszkańców stara się w wolnej chwili z pasją oddawać umiłowanemu zajęciu lub połączyć pracę z pasja i na tym zarabiać.
Nie każde zajęcie twórcze okazuje się być pasją. Każda praca może stać się pasją jeśli się ją kocha i nie potrafi się bez niej żyć i przynosi wartościowy efekt.
Jeżeli jesteś Twórcą z pasją lub znasz taką osobę i chcesz aby Twoja praca oraz jej rezultaty zostały zaprezentowane szerszemu gronu dołącz do projektu.
Jaka działalność może wyróżniać Twórcę z pasją? Z pewnością: malarstwo, fotografia, rzeźba, różne artystyczne prace manualne takie jak zdobienie świątecznych kartek, malowanie bombek czy pisanek, wyszywanie, haftowanie, szycie, tworzenie mebli, szczególne kompozycje kwiatowe, wyrób miodu, wytwarzanie leczniczych soków czy gotowanie wykwintnych dań nie tylko dla rodziny, a także praca z ludźmi, edukacja, rehabilitacja, leczenie czy inne pasjonujące zajęcia, w które Twórcy z pasja wkładają serce a realizacja tych zadań przynosi im wielką radość, po prostu to co robią napędza ich do pracy i życia
Pasjonat nie musi prowadzić działalności. Chodzi tylko o pokazanie twórcy, sposobu realizacji pasji i efektów pracy.

Co otrzyma każdy Twórca w ramach projektu?

W ramach projektu „Twórcy z pasją” wykonany zostanie m.in. portret, zdjęcia produktów, efektów pracy oraz dokumentacja realizacji swojej pasji (pracy). Wszystko jest nie odpłatne.
Fotografie będą prezentowane za darmo w specjalnie stworzonej do tego projektu galerii internetowej i jeżeli to się uda również na wystawie. Każdemu Twórcy stworzona zostanie internetowa wizytówka. O każdym pasjonacie napisanych zostanie kilka słów. Do Internetowej wizytówki Twórcy będzie można dodać numeru telefonu i inne dane kontaktowe co pozwoli na promocję prac danego twórcy i przyciągnie potencjalnych klientów. Każdy sfotografowany Twórca otrzyma również kilka wydrukowanych zdjęć i na życzenie fotografie w formie elektronicznej.

Jak dołączyć do projektu?
Na myśl nasuwa się sporo nazwisk pasjonatów w Gminie Horyniec-Zdrój, jednak aby nikogo nie pominąć, a niektórzy kryją swoją pasję lub czasami jej nie doceniają wystarczająco, rozpoczynamy akcję poleć nam Twórcę z pasją.
* Drogi Twórco jeżeli chcesz wypromować siebie lub swoje produkty możesz polecić również siebie.
Aby zgłosić siebie lub kogoś do zbioru pasjonatów prosimy o nadsyłanie e-maili na adres: Anna.serkis @ g m a i l. com.
W godzinach 9:30 – 20:00 możliwy jest także kontakt telefoniczny z fotografem: Tel. 792 666 836
W mailu prosimy zawrzeć informacje o wybranym twórcy: imię, nazwisko, numer telefonu, miejsce zamieszkania i informacja o twórczym zajęciu wykonywanym przez zgłoszona osobę.