Ukraińcy żądają odbudowy pomnika w Werchracie

Media obiegła niedawno informacja o tym, że ukraiński ambasador w Polsce Andrij Deszczyca uważa, że jeżeli w Polsce nie zostaną odbudowane pomniki UPA w Werchracie (wzgórze Monastyr) i miejscowości Pikulice, to nie będzie możliwości podjęcia rozmów na temat zdjęcia zakazu ekshumacji Polaków poległych na Wołyniu i żołnierzy września 39. Ambasador wymienia te dwa pomniki, mówiąc że były legalne. Rozmowy strony polskiej i ukraińskiej już w październiku.

Pomnik UPA na wzgórzu Monastyr zniszczony w 2015 roku.

10 odpowiedzi do “Ukraińcy żądają odbudowy pomnika w Werchracie”

 1. Ukraińcy to niech zajmą się pomnikami i cmentarzem Orląt odnowionym przez Polaków i zapanują nad bandą kretynów banderowskich demolujących nasze miejsca pamięci narodowej. Ten naród wychowany bez kultury i latami prześladowany przez Rosjan nigdy nie będzie zjednoczony jak będzie pozwalał na takie praktyki !!!

 2. Nosz kwa bezczelność!Podłość najwyższego rzędu. Morderców, zdziczałych psychopatów pomniki???Krew naszych Rodaków rozrzuconych po rowach i polach woła z ziemi.Mam nadzieję, że NIGDY nie zaznacie spokoju i dobrobytu!NIIIIIIIIIIIGDY!!

  Masz ,poczytaj sobie niepełnosprawny umysłowo, KOMU żądasz pomników.W ogóle nie powinno być żadnego nawet grobu tutaj w Polsce, bo to kala naszą ziemię!!Ani was też!!
  Może umówmy się tak, jak twoje bachory zostaną tak potraktowane jak nasze na Wołyniu, Małopolsce Wschodnie i Bieszczadach to wtedy napisz o swoich odczuciach, może będą fajne!!
  https://cozahistoria.pl/wrzucali-zywe-dzieci-do-ognia-z-satysfakcja-patrzyli-jak-umieraja-wstrzasajace-opisy-ukrainskich-zbrodni/#.W5qhe1S-KnQ.facebook

 3. BRAWO jarema za dobitne przykłady przyjaźni Polsko Ukraińskiej ! Akcją WISŁA chociaż po części podziękowaliśmy tym zwyrodnialcom za UPA z psychopatycznym BANDERĄ. Historię można wyprostować i przebaczyć , ale nigdy zapomnieć tego co nam robili za obietnicę Hitlera do własnego państwa . Przykłady ich zbrodni można wyliczać w nieskończoność ! W związku z tym Ukraińcy nie mają żadnego prawa na żądanie budowy pomników z naszej strony. Jak chcą to niech sami sobie budują !!!

 4. Złośliwiec i w tym momencie się z tobą zgadzam ! Tylko czy Ukraińcy byli kiedykolwiek „u siebie ” ?

 5. Żadnemu wójtowi te pomniki dotąd nie przeszkadzały. A za te poświęcone ofiarom Upa w Radrużu to Pani Zaremba była ciągana na policję, prokuraturę i inne cuda się działy. Ci dręczyli i donosili na nią głoszą teraz pod tym pomnikiem przemówienia. A że rada Horyńca i wójt toleruje te upowskie nielegalne pomniki to pokazuje czyi to są ludzie. Obecni jak i poprzedni zarządcy, tfu!

 6. i może więc warto tu przypomnieć, że na wojnie są agresorzy i są ich ofiary i w tej konkretnej sytuacji my, Polacy występujemy jako ofiary II wojny światowej, i w tym także jako ofiary UPA i, żeby nie mieszać ze sobą spraw, które są martyrologią z punktu widzenia ofiar i upamiętniania agresji wobec ofiar, jako pomniki UPA i warto by strona ukraińska zadbała o wyjaśnienie, czy, my, Polacy jako ofiary możemy czuć na sobie obowiązek czczenia pamięci o UPA i dbania o odbudowę czegoś, co wielu z nas kojarzy się jednoznacznie negatywnie i naraża nas wszystkich na dalsze narastanie kontrowersji

Możliwość komentowania jest wyłączona.