W niedzielę 27 maja na kąpielisku Wędrowiec w Cieszanowie spotkają się miłośnicy historii i militariów. Podczas odbywającej się pod hasłem „Niepodległa w Cieszanowie” imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz pokazów współczesnego sprzętu i technik walki przygotowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej i Jednostkę Strzelecką 2033 im gen. Kustronia z Lubaczowa, uczestnicy pikniku będą mieli szansą obejrzeć dynamiczną dioramą, czyli żywą lekcję historii przygotowaną przez  grupy rekonstruktorów historycznych z Zamościa, Jarosławia i Tomaszowa Lubelskiego. W jej ramach odbędą się pokazy uzbrojenia, sprzętu i walk z okresu Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 roku (w tym popisy kawalerii).

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych: malowanie twarzy w barwy ochronne, dmuchańce, zabawy z animatorami, strzelnica. Istny wehikuł czasu przygotowuje Bractwo Srebrnego Miecza, które przeniesie nas, aż do czasów Jana III Sobieskiego i zrekonstruuje obóz jego wojsk, który w roku 1672 stanął pod Cieszanowem. Swoimi umiejętnościami i sprzętem pochwalą się też strażacy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie.

Miejsce: teren kąpieliska „Wędrowiec” w Cieszanowie

Czas: Niedziela 27 maja  godz. 15.00-19.00

Wstęp wolny

W programie imprezy:

– pokazy grup rekonstrukcyjnych:

Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc (pokaz umundurowania, uzbrojenia oraz walki z okresu Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej)

Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 24 Dywizji Piechoty – Garnizon Jarosław (pokaz umundurowania, uzbrojenia i walki z okresu kampanii 1939 roku)

– Bractwa Srebrnego Miecza z Cieszanowa (pokaz strojów i uzbrojenia z czasów Jana III Sobieskiego)

– pokazy sprzętu i wyposażenia: 3.Podkarpackiej Brygady Terytorialnej Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia z Lubaczowa, Ochotniczych Straży Pożarnych

– atrakcje dla dzieci (dmuchańce, konkursy wiedzy historycznej z nagrodami, malowanie twarzy w barwy ochronne)

– inne atrakcje (strzelnica, strzelanie z łuków, wystawa oryginalnego uzbrojenia WP z lat 1918-1939)

-zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie

Zapraszamy!