horyniec.info

horyniec.info to przyjazny portal informacyjny ziemi Horynieckiej

Marek Janczura [*] czwarty rok bez kultowego nauczyciela…

4 lata temu 14 stycznia odszedł od nas Marek Janczura, śmiało można powiedzieć Kultowy Nauczyciel! Zazwyczaj gdy ktoś umiera, to tylko tuż po jego śmierci wszyscy się nim interesują, potem z czasem już tylko nieliczni o nim pamiętają, głównie rodzina. Trzeba być niezwykłą osobowością, żeby utkwić społeczeństwu w pamięci, długo wywoływać zainteresowanie i emocje.

W tym roku Szkoła Podstawowa w Horyńcu zrobiła nam ciekawy prezent, na swojej stronie zamieściła wspomnienie związane z Markiem Janczurą i galerię zdjęć z nim. Wspomnienie można znaleźć TUTAJ, a fotogalerię TUTAJ. Jak pisze autor wspomnień:

Marek… Nie lubił patosu, nadętych słów w codziennym życiu, sztywnych reguł, maskujących prawdę o człowieku- garniturów. Marek – dusza artysty, człowiek wolny i bardzo życzliwy innym. Jeżeli podejmował się jakiegoś zadania, angażował w nie całego siebie; przeżywał to, co robił… Dziś widzę Go przygotowującego kolejną akademię- siedzi z przymkniętymi oczyma i tworzy w głowie przedstawienie; czasem zanuci melodię, czasem zacytuje fragment wiersza… Gdy sfinalizuje swój artystyczny projekt, wszyscy będą pod wrażeniem.

Warto przeczytać całość! Dyrektor Szkoły Podstawowej Pani Dorota Rachwalik chce w przyszłości rozwinąć kwestię wspomnień i upamiętnienia tego niezwykłego nauczyciela, horyniec.info będzie wspierać tę inicjatywę!

Wielu, którzy rozmawiali z Markiem, mają różne z nim wspomnienia. Dla mnie najcenniejsze są te z niwy historii. Kiedyś Marek powiedział do mnie: mam takie marzenie wejść tylko w regionalizm” – oczywiście miał już bardzo duży zasób niezwykłych wiadomości, jednakże był to dopiero czubek góry lodowej. Także tym chyba drugi raz wpłynął na moje działania, powodując większe zainteresowanie historią zawężoną do regionu. Teraz depczę po jego śladach, czas na kolejne inicjatywy, tym razem mityczny horyniecki tunel. Grzegorz.

foto pochodzą ze strony internetowej Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju

1 Comment

  1. Marek był wspaniałym człowiekiem i pasjonatem historii i moim bratem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑