Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie w tym roku zajęła 17 miejsce na skalę kraju a 1 na Podkarpaciu. Każdy kto był w Cieszanowie widział jak wygląda tam gmach biblioteki, my w Horyńcu nawet budynku Urzędu Gminy nie mamy tak dużego i dobrze urządzonego. W rankingu bibliotek Horyniec w 2014 roku był na 698 miejscu na 763 możliwych miejsc, w tym roku niewiele się zmieniło, od sąsiadów w powiecie dzieli nas przepaść.

Dlaczego ostatnio uwziąłem się na bibliotekę w Horyńcu? Między innymi przez historię Horyńca. Większość horyńczan kojarzy monstrualną „Bibliotekę Horyniecką Ponińskich”. Była to jedna z największych prywatnych bibliotek na terenie kraju, zawierająca aż 40 tys. tomów!! Był to powód do dumy i coś co zapisało się w historii bibliotekarskiej. Co mamy teraz? Odpowiedź jest powyżej.

Mam nadzieję, że w społeczeństwie horynieckim narodzi się potrzeba nie tylko nawiązania do historii, ale także wejścia na cywilizowany poziom bibliotekarski. Aby tak się stało, potrzebujemy sporych inwestycji w tę dziedzinę.

Grzegorz