Jesienny Tabor Folkowiskowy już 11 listopada

Festiwal Folkowisko to nie tylko wielkie święto kultury tradycyjnej odbywające się co roku w drugi weekend lipca we wsi Gorajec, to również liczne imprezy towarzyszące organizowane w różnych zakątkach Polski i to właśnie stanowi o wyjątkowości tego wybranego do grona najlepszych festiwali Europy wydarzenia. Do tej pory imprezy związane z Folkowiskiem odbywały się w Warszawie, Krakowie, Lublinie czy irlandzkim miasteczku Ennis. Tym razem miłośnicy kultury tradycyjnej spotykają się 11 listopada w Cieszanowie, niewielkim podkarpackim miasteczku, na „Jesiennym taborze folkowiskowym”. „Specjalnie wybraliśmy Cieszanów na miejsce kolejnej imprezy. To wyjątkowe miasto, istny wehikuł czasu, pełne pamiątek minionych czasów i kultur, które odeszły. Wystarczy wypełnić jego przestrzeń muzyką i śpiewem. To tworzy wyjątkowy klimat i scenerię dla naszej imprezy.” – mówi dyrektor Folkowiska Marcin Piotrowski.  „Data również jest nieprzypadkowa, gdyż chcemy pokazać, że szczególnie w Dniu Niepodległości trzeba pamiętać o własnej kulturze tradycyjnej, która jest fundamentem naszej świadomości narodowej, a o której często się zapomina.”

Tym razem Stowarzyszenie Folkowisko, główny organizator wydarzenia, połączyło swoje siły z Domem Dziennego Pobytu w Cieszanowie, w którym aktywnie czas codziennie spędzają seniorzy z Cieszanowa o okolic. I to oni stali się swoistymi gospodarzami zbliżającego się taboru. „Dla nas osoby starsze są skarbem, to w nich ukryta jest wiedza i wspaniałe historie i umiejętności. To oni jako depozytariusze kultury tradycyjnej są dla nas księgą z której chcemy czytać. Dlatego zaprosiliśmy ich do współorganizacji naszego jesiennego taboru” – dodaje Piotrowski.

Dom Seniora funkcjonuje w dawnej, przepięknie odremontowanej cieszanowskiej synagodze, dlatego organizatorzy Folkowiska w nawiązaniu do kontekstu kulturowego miejsca chcą opowiedzieć tego dnia również o tradycji i zwyczajach żydowskich. Anna Wencel z Muzeum Żydów Galicja w Krakowie w trakcie wyprawy po dawnej synagodze opowie o najważniejszych elementach wyposażenia synagogi, pokażę co gdzie było.

Pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski” zagra na folkowiskowym jesiennym taborze polsko-włoska kapela Porto Meskla, wykonująca głównie bardzo energetyczną, taneczną muzykę z rejonu Morza Śródziemnego zwaną tarantellą. Oprócz gości z Włoch w Cieszanowie w sobotni wieczór zagra również jedna z gwiazd muzyki tradycyjnej, krakowska kapela Tadirindum oraz panie z lokalnej grupy śpiewaczej Niezapominajki. W Cieszanowie nie zabraknie też sztuki współczesnej inspirowanej tradycją. Swoją wystawę malarską w przestrzeni dawnej synagogi zaprezentuje artysta Tadeusz Bronkiewicz.

Ponieważ program imprezy skierowany jest do całych rodzin, zawsze dużą popularnością cieszą się zajęcia w funkcjonującej na terenie festiwalu „Dzieciowiosce”. Tym razem organizatorzy do współpracy zaprosili grupę Migawki, która uczyć będzie zarówno dorosłych jak i dzieci języka migowego. Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Cieszanowie poprowadzą warsztaty bibułkarskie, a Ania Wencel poprowadzi zajęcia dla najmłodszych  „Baśniowe miasteczko”. „Wspólnie z dziećmi stworzymy szkic miasteczka z kościołem, cerkwią, synagogą itp. następnie, będziemy tę mapę wypełniać postaciami i kolorować budynki” -mówi organizatorka zajęć.

Festiwal Folkowisko stara się w aktywny i nowatorski sposób promować kulturę tradycyjną, dlatego tak różnorodne są formy przekazu proponowane przez organizatorów. Jak opowiada pomysłodawca folkowiskowego taboru Marcin Piotrowski: „Staramy się opakować kulturę tradycyjną w ciekawą i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy szatę, dzięki temu dajemy jej szansę na przetrwanie„. Dlatego też zachęcamy państwa do udziału w tym wyjątkowym na mapie kulturalnym naszego regionu wydarzeniu. Wstęp na Folkowisko – jesienny tabor w Cieszanowie jest wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.folkowisko.pl i profilu facebookowym: www.facebook.com/festiwalfolkowisko/

Data: 11 listopada 2017
Miejsce:
Cieszanów (Synagoga)
Organizator:
Stowarzyszenie Folkowisko i Dzienny Dom Pobytu Seniora

 

PROGRAM:
16.00 – a) Wspólne śpiewanie z seniorami i występ grupy Niezapominajki z Cieszanowa
b) Warsztaty śpiewu: Katarzyna Chodoń i panie z grupy Niezapominajki
c) Wystawa malarstwa Tadeusza Bronkiewicza
d) Dzieciowioska – Warsztaty języka migowego: Asia Augustyniak (Grupa MIGAWKI)
16.45 a) Warsztatami tańca: Magdalena Dąbrowska
b) Dzieciowioska – Warsztaty bibułczarskie dla rodzin (prowadzenie seniorzy)
c) warsztaty dla dzieci z Anią Wencel
17.10 Koncert – Porto meskla
17.50 a) Poznaj tajemnice synagogi – Wykład o kulturze żydowskiej: Anna Wencel (Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie)
18.20 Koncert i potańcówka – kapela Tadirindum
19.00 Pokaz ogni sztucznych
WSTĘP WOLNY!

Projekt jest finansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania „Serce Roztocza”