horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

W Werchracie poświęcono ukończony Pomnik Ofiar Nalotu

Werchrata. W dniu 10 września 2017 roku odbyła się uroczystość patriotyczno religijna z okazji 78 rocznicy nalotu przez lotnictwo niemieckie (12.09.1939r.) na składy pociągu stojące na stacji kolejowej w Werchracie. Zginęło wtedy 122 osoby, w tym: żołnierze, kolejarze i osoby cywilne. To była ważna uroczystość, bowiem ukończony został pomnik. Teraz Werchrata może pochwalić się najbardziej oryginalnym pomnikiem w regionie!

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele w Werchracie, odprawianą przez proboszcza ks. Tomasza Kielara, gdzie przy uroczystej oprawie uczestnicy modlili się w intencji poległych podczas wojny. Śmiało można powiedzieć, że Uroczystości Wrześniowe z okazji wybuchu II Wojny Światowej w Gminie Horyniec-Zdrój mają miejsce w Werchracie. 1 września 1939 roku, w momencie wybuchu wojny, mieszkańcy ziemi horynieckiej nie mieli świadomości konfliktu, dopiero 11 i 12 września, gdy na ziemię horyniecką Luftwaffe zrzuciło bomby, zaczęła się wojenna gehenna.

Po Mszy Św. uczestnicy udali się pod pomnik nieopodal stacji kolejowej, gdzie odbyła się uroczystość. Przy pomniku jak zwykle Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39” wystawiło honorową wartę. To już trzeci raz odbywają się uroczystości pod pomnikiem werchrackim, tym razem wystawione zostały też trzy poczty sztandarowe, a drugą wartę wystawili horynieccy harcerze. Na uroczystość oprócz delegacji harcerzy z Horyńca przybyli harcerze z Suśca.


Podczas uroczystości odbyło się poświęcenie dokończonego pomnika przez proboszcza ks. Tomasza Kielara. To bardzo podniosłe wydarzenie, bowiem pomnik powstał w 50 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w 1989 roku i do tej pory był anonimowy, mało kto o nim wiedział. Trzecia z rzędu uroczystość znacząco podniosła stopień jego znajomości w społeczeństwie.

Głos podczas uroczystości zabrał Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis, który podziękował wszystkim zaangażowanym z prace przy pomniku. Warto tu wspomnieć, że jest to całkowicie społeczna inicjatywa. Szczególne podziękowania należą się sołtysowi Werchraty panu Tomaszowi Patałuchowi, za zaangażowanie przy działaniach przy pomniku, Radnemu Gminnemu z Werchraty Robertowi Szawarze. Prace ciężkim sprzętem przy pomniku wykonał też pan Dołhan z Werchraty. Przemówienia okolicznościowe wygłosili: płk Tadeusz Kowalczyk ze Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej oraz pan Franciszek Ważny, były mieszkaniec Rudki, który poruszył temat pomników bruśnieńskich, a w szczególności sypiącej się cmentarnej mogiły rudczan.

Jak zwykle dr Andrzej Gładysz ze SRH „Wrzesień 39” przedstawił sytuację badań historycznych, związanych z katastrofą werchracką z września 1939 roku. Na obecną chwilę badania źródeł historycznych z terenu Polski zostały wyczerpane i nie znajdzie więcej informacji o nalocie, niż do tej pory zostało przedstawione. Pozostaje dość kosztowna kwerenda archiwów ukraińskich. Tam we Lwowie mogą być informacje, które rozwiną temat. Pozostaje teraz inny bardzo ciekawy wątek wydarzeń wrześniowych, bowiem Werchrata nie tylko przez nalot zapisała się w historii, to tutaj odbyła się ostatnia zwycięska bitwa Wojska Polskiego związana z większymi działaniami Bitwy pod Tomaszowem Lubelskim.

Podczas uroczystości odznaczono medalem  „Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Południowo-Wschodnich II RP” Panią Annę Rojek i Pana Stanisława Serkisa. Medal Pamiątkowy Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej nadano: Panu Adamowi Antonik, Panu Janowi Fałta, Panu Józefowi Bojarski, Panu Markowi Białek, Panu Pawłowi Ciołek, Ks. Tomaszowi Kielar, Panu Tomaszowi Patałuch, Pani Teresie Wojtyszyn, Panu Bronisławowi Kazik, Panu Wiesławowi Wojtowicz. Brązowym Krzyżem weteranów Straży Granicznej rezerwistów i sympatyków wyróżniono: Eugeniusza Huka i ppłk Wiesława Wojtowicza. Medal Odznaka „Pamięci tym, co forsowali Odrę i Nysę Łużycką 14-20.04.1945 r.” otrzymał też ppłk Wiesław Wojtowicz.

W uroczystości udział wzięli i składali wieńce i kwiaty pod pomnikiem: Wójt Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis, wiceprzewodniczący Rady Gminy Horyniec-Zdrój Robert Szawara, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju i Radna Powiatu Lubaczowskiego Dorota Rachwalik, Delegacje Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych: Zarząd Miejski z Kraśnika z prezesem por. Janem Gryta razem z zespołem kombatanckim „Kolorowa Jesień”, Zarząd Miejsko Gminny w Lubaczowie z zastępcą prezesa Eugeniuszem Huk, Zarząd Gminny w Horyńcu-Zdroju z prezesem ppłk Wiesławem Wojtowiczem, jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Roztoczański, na woj. podkarpackie i lubelskie z siedzibą w Horyńcu-Zdroju,

Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej: Zarząd Główny z Prezesem panią mgr. Małgorzatą Kowalczyk, Zarząd Okręgowy w Lubaczowie z prezesem Tadeuszem Antonik, Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Przemyśl z prezesem Józefem Bojarski, Stowarzyszenie Rekonstrukcji historycznej SRH „Wrzesień 39” z Lublina na czele z wiceprezesem dr. Andrzejem Gładyszem, Pan Zbigniew Banaś reprezentant Nadleśnictwa w Lubaczowie, Drużyny harcerskie: z Suśca z Panią harcmistrz Anną Rojek, z Horyńca-Zdroju z Panią Teresą Wojtyszyn, Pracownicy Sekcji Eksploatacji PKP Przemyśl z Naczelnikiem Wiesławem Wojtowiczem i Janem Fałtą, Delegacja Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju, Koło Emerytów i Rencistów z Horyńca-Zdroju, mieszkańcy Werchraty i Prusia z sołtysami Tomaszem Patałuchem i Pawłem Szewczukiem.

Uroczystość zakończyły występy artystyczne harcerzy i uczniów z Horyńca-Zdroju i zespołu kombatanckiego Złota Jesień ze Zwierzyńca. Po uroczystości zaproszeni goście udali się do Świetlicy w Werchracie, gdzie odbyło się spotkanie integracyjne. Organizatorzy Uroczystości: Urząd Gminy w Horyńcu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej. Więcej zdjęć w fotogalerii na fb horyniec.info TUTAJ

© Autor tekstu i foto: Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Roztoczański

2 Comments

  1. Henryk Szkutnik

    11 września 2017 at 21:00

    wśród wielu, wielu nazwisk nie znalazłem nazwiska projektanta pomnika, czy to moje niedopatrzenie czy autorów portalu, tym bardziej, że na wstępie chwalicie się, iż to najbardziej oryginalny pomnik w regionie

  2. To artykuł opisujący uroczystość, historia była opisywana podczas poprzednich edycji rocznic, gdyby znów po kolei opisywać wszystko od początku, to wyszła by z tego książka, dlatego opisane są tylko aktualne sprawy. Nie ma sensu znów pisać o Panu Hubaczu, kolejarzach, Panu Burku, i wielu innych co wcześniej stawiali krzyże, potem odlew z betonu… Teraz mamy ciąg dalszy i kolejne działania.

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑