Przy okazji Festiwalu Dziedzictwa Kresów, który organizowała Gmina Lubaczów wespół z innymi gminami naszego powiatu i organizacjami społecznymi, Stowarzyszenie Folkowisko postanowiło zaplanować oficjalne otwarcie Galerii Sztuki w Dzwonnicy przy gorajeckiej cerkwi. Oprócz wystawców z Lubelszczyzny i Podkarpacia, na wystawie swoje miejsce znaleźli też fotografowie z Horyńca: Anna Serkis z serią zdjęć „Oblicza Boga” i Alicja Mróz z serią „Eksperymenty”. Znajdziemy tam też trzy malunki Elżbiety Kurus z Horyńca-Zdroju „Kamienne Krzyże”. Honorowymi kuratorami wystawy są Jolanta Piotrowska z Tomaszowa Lubelskiego i Grzegorz Ciećka z Horyńca-Zdroju.

Oficjalne otwarcie galerii mieliśmy w ostatni piątek (4 sierpnia) o 20stej. Gośćmi, jaki i zwiedzającymi wystawę, byli w większości turyści, którzy przyjechali do Gorajca na organizowane wydarzenia w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Chutorze Gorajec. Dodatkową atrakcją na otwarciu galerii był też koncert na bandurze w gorajeckiej cerkwi. Przed oficjalnym otwarciem wystawy udało się zaprosić TVP i nagrany został materiał, z którego migawka ukazała się nawet w Teleexpressie. Materiał z TVP Rzeszów można pooglądać TUTAJ – Galerię można już odwiedzić, na przykład przy okazji zwiedzania cerkwi w Gorajcu.

Grzegorz Ciećka: chcę uruchomić proces zwiększonego rozwoju sztuki w naszym regionie. To wydawałoby się zadanie dla zwykłego człowieka nieosiągalne, ale tylko pozornie. Mając styczność z artystami ale i znawcami sztuki, śmiało można powiedzieć, że zazwyczaj wystawy organizowane przez instytucje związane z urzędami, które nie mają możliwości zadbać o otoczkę, tak na prawdę są mało wartościowe. Na całej ziemi lubaczowskiej nie mamy szczególnych osiągnięć artystycznych, bo nie mamy znanych galerii, dzięki którym początkujący artyści mogliby się pokazać. Galeria Sztuki w Dzwonnicy w Gorajcu wypełnia tę lukę, lecz potrzebujemy ich więcej. Z tym, że utworzyć je jak i się nimi zajmować muszą pasjonaci, czyli właśnie zwykli ludzie z zapałem i wizją, inaczej takie galerie będą puste i nikogo ciekawego nie przyciągną.

Więcej o galerii na stronie Stowarzyszenia TUTAJ