horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju :-)

Rośnie rodzina krwiodawców

Z radością publikuję tekst Pana Zdzisława Wójcika dotyczący honorowego krwiodawstwa w Horyńcu, pojawia się w tekście osoba lekarza Kazimierza Tkacza, starsi mieszkańcy Horyńca doskonale pamiętają tę osobę, wspaniały lekarz, którego działania do dziś procentują, zapraszam do przeczytania tekstu:

Strażacy z Horyńca-Zdroju gaszą pożary, uczestniczą w ratownictwie drogowym. Kilka lat wstecz postanowili poszerzyć zakres swojej działalności o honorowe krwiodawstwo. Do 2010 r. spora grupa druhów i mieszkańców Horyńca regularnie dzieliła się cząstką siebie podczas organizowanych otwartych akcji honorowego krwiodawstwa. W lutym 2011 r. postanowili założyć klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Ogłosili swoją propozycję m.in. na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury, przekazali zainteresowanym również informację o planowanym spotkaniu organizacyjno-założycielskim wykorzystując osobiste znajomości czy też telefony komórkowe.
Gdy byli już gotowi do realizacji swoich planów zaprosili do GOK-u wiceprezesa ds. krwiodawstwa Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu Zdzisława Wójcika, który przybliżył im zagadnienia związane z krwiodawstwem i krwiolecznictwem. W czasie spotkania omówił m.in. status Honorowego Dawcy Krwi, regulamin klubów HDK PCK, uchwałę Zarządu Głównego PCK w sprawie zasad odznaczania i wyróżniania krwiodawców oraz zasad nadawania sztandarów i imion klubom.
Przekazał także deklaracje dotyczące przyjęcia do klubu, indywidualną kartę HDK oraz kartę zgłoszenia jednostki OSP do VI edycji ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”. Podczas pogadanki omówił i zaprezentował Identyfikacyjną Kartę Grupy Krwi, Kartę I.C.E. oraz „Oświadczenie woli” dotyczące przekazania do transplantacji, po swojej nagłej śmierci, narządów ratujących życie innym.
Przypomniał, kto może, a kto nie może być krwiodawcą, zaznaczył, że kobiety mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6. Podkreślił, że kobieta po oddaniu 5 litrów krwi otrzymuje tytuł Zasłużony HDK, jeśli chodzi o mężczyzn to dolny próg wynosi 6 litrów. Po każdym oddaniu 450 mililitrów krwi krwiodawca otrzymuje dzień wolny od pracy lub nauki oraz 9 czekolad.
Zaznaczył, że w 2008 r. obchodziliśmy 50 lat HDK PCK, a rok 2009 był rokiem jubileuszu 90-lecia PCK. Poinformował, że patronem krwiodawców od 22 maja 1999 r. jest św. Maksymilian Maria Kolbe, którego 70. rocznicę męczeńskiej śmierci będziemy obchodzić 14 sierpnia  br. Zachęcił do godnego uczczenia Światowego Dnia HDK, który przypada 14 czerwca.
Zaprosił także na Ogólnopolską Pielgrzymkę Krwiodawców do Częstochowy, która odbędzie się w maju, a także na X Podkarpacką Pielgrzymkę HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej zaplanowaną na 3 września tego roku.
5 marca 2011 r. powstał klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Ratownik” przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Horyńcu-Zdroju. Prezesem liczącego 26 osób klubu został wybrany jednogłośnie druh z miejscowej OSP Krzysztof Kowal, wiceprezesem Bogdan Stopa – sołtys Horyńca-Zdroju. Funkcję sekretarza odpowiedzialnego za dokumentację klubu powierzono Alicji Stopyra – inspektor w UG, a skarbnika, dzierżącego w swoich rękach sprawy finansowe Piotrowi Kobiałce – kierowcy samochodu OSP. W skład Zarządu klubu weszli także Janusz Rawski – przedsiębiorca i Grzegorz Woźny – przewodniczący Rady Gminy. Klub powstał dla uczczenia zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia (7.04.).
„Kilku naszych druhów, m.in. Tomasz Krzych,Lesław Krzych(bracia),Marcin Stelmach,Kamil Kazik, którzy już należą do  OSP w Horyńcu Zdroju i  chcą  oddawać krew, przybyli na spotkanie aby zapoznać się z tematyką krwiodawstwa. Pozostali pragną pójść w ich ślady” – wyznaje prezes Kowal.
Do klubu należą także mieszkańcy Horyńca-Zdroju, uczniowie, urzędnicy. „Oddawanie krwi nic nie boli, a jest to najlepsze lekarstwo, jakie można dać potrzebującym ludziom” – z uśmiechem wyznaje Bogdan Nepelski. Oddał już blisko 13 litrów leku, którego nie można kupić w żadnej aptece za żadne pieniądze. Pan Bogdan po raz pierwszy podzielił się cząstką siebie 6 grudnia 1984 r. w Horyńcu-Zdroju podczas akcji w Ośrodku Zdrowia. Uczynił to zachęcony przez lek. med. Kazimierza Tkacza. Absolutnym klubowym rekordzistą jest pan Jan Niemiec,który oddaje krew od 1985r.i na dzień dzisiejszy ma oddane23,5litra za co został odznaczony przez PCK w Przemyślu brązową, srebrną, złotą odznaką.Zapytany jak zaczął oddawać krew odpowiedział:wszystko zaczęło się od lek.Tkacza.Syn pana Jana również oddaje krew.
Z powstania klubu bardzo cieszy się pan Zygmunt Juzwa, który zajmuje się obronną cywilną i strażakami w tutejszej gminie i w pełni popiera taką inicjatywę i deklaruje pomoc w razie potrzeby,gdyż z przyczyn zdrowotnych sam nie może oddawać krwi.
Podczas rozmowy dowiedziałem, że członkowie klubu mogą spotykać się w pomieszczeniach GOK-u, za co są bardzo wdzięczni dyrektorowi Januszowi Urban który zadeklarował pomoc  w postaci udostępnienia sali przy najbliższych spotkaniach. Z góry dziękujemy. Planują uczestniczyć już w kwietniu w zaplanowanej akcji krwiodawstwa w Lubaczowie.
Najmłodszym uczestnikiem spotkania był Dominik, który przybył wraz ze swoim tatą-krwiodawcą. Mając taki wzór do naśladowania z pewnością kiedyś pójdzie w ślady rodzica. Cieszy fakt, że horyniecka rodzina krwiodawców coraz bardziej poszerza swoje szeregi.
Więcej informacji na temat krwiodawstwa można uzyskać na stronie:  www.pckjaroslaw.info

2 Comments

  1. miejscowo-zamiejscowy

    12 marca 2011 at 09:24

    Web site powered by WordPress 3.0.4 and Calypso WordPress theme designed by FabThemes.com. Jaka przebudowa? Chyba zamówienie nowej albo skopiowanie szablonu nowego, powodzenia w tworzeniu „nowej” strony. Proponowałbym zmienić też styl pisania newsów 😉

  2. Dzisiaj nikt normalny nie robi cmsa od zera, tylko bierze się wersję freeware, to samo z layoutem, który się przerabia do własnych potrzeb, dziś zaczynam wdrażać nowy styl wizualny… a i może styl postów się zmieni…

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑