horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju

Horyniecka Borowina i Siarka

Ponieważ mało kto (nawet u nas w Horyńcu) orientuje się w tym, jakie to skarby posiada Horyniec, na stronie będę się starał przedstawić nasze naturalne walory z różnych stron raz na jakiś czas. Dziś Borowina i Siarka i artykuł z 2008 roku z Życia Podkarpackiego:

Borowina – brunatny skarb


Położenie miejscowości, która od lat kojarzona jest z uzdrowiskami i sanatoriami, daje jej bogactwo, z którego może czerpać przez lata. Jedno z największych złóż borowiny nie tylko w skali Polski a i Europy sprawiło, że miejsce to odwiedza coraz więcej kuracjuszy.

Nieprzebrane złoża

Ogromne pokłady tego surowca, szacowane na kilkaset tysięcy ton, znajdują się kilka kilometrów na południowy zachód od Horyńca. Same zasoby złoża „Podemszczyzna”, które są ulokowane na blisko 5,5 ha powierzchni zawierają blisko 400 tys. ton tego surowca. Uzdrowisko Horyniec ma wyłączną koncesję na jego wydobywanie i rocznie wykorzystuje najwyżej kilkaset ton. Wykonane badania laboratoryjne borowiny potwierdziły, że ma ona bardzo dobre cechy lecznicze.
Zabiegi borowinowe pomagają między innymi przy dolegliwościach reumatologicznych, chorobach kobiecych.
– W praktyce wygląda to tak. Najpierw sprawdza się zalecenie lekarza, następnie na specjalnej kozetce kładzie się pacjenta i wskazane miejsca okłada 4- – 5-centymetrową warstwą borowiny rozgrzaną do około 42 stopni. Dla zatrzymania temperatury pacjenta owija się jeszcze folią i kocem. Taka kuracja trwa od 10 do 15 minut. Następnie na oczach pacjenta zużyta borowina usuwana jest na zewnątrz. Tego samego materiału nie używa się po raz drugi – tłumaczy Piotr Łuczyszyn, kierownik NZZOZ Uzdrowisko Horyniec. – Horyniecka borowina pod względem jakości jest jedną z najlepszych nie tylko w Polsce, ale i w Europie – dodaje.

Kąpiele zdrowotne

Kila tygodni temu Uzdrowisko Horyniec otworzyło specjalny basen do kąpieli z użyciem wody siarczkowo-siarkowodorowej. – Jest to pierwszy tego typu projekt w kraju. Owszem, takie kąpiele już wcześniej były u nas stosowane, ale na mniejszą skalę. Używane były do tego specjalne wanny. W tej chwili z basenu może korzystać naraz nawet kilkunastu pacjentów – mówi Jan Łuczyszyn. Uzdrowisko czerpie tę wodę z dwóch odwiertów. Oprócz kąpieli, woda nadaje się także do bezpośredniego spożycia. Oprócz borowiny woda siarczkowo-siarkowodorowa jest drugim naturalnym tworzywem, które wykorzystuje się w horynieckim uzdrowisku. Kąpiele odbywają się w temperaturze 37 – 38 stopni, trwają około 15 minut, działając leczniczo na organizm, w szczególności poprawiając metabolizm skóry. – Kuracjusze bardzo sobie chwalą zabiegi z użyciem borowiny i naszej wody. Często do nas wracają. Zapraszamy tych, którzy jeszcze nie sprawdzili dobroczynnego wpływy horynieckiej borowiny i wody – podsumowuje J. Łuczyszyn.

Józef Żuk źródło

4 Comments

 1. jak to mówią: wyleczona horyniecką borowiną 😉

 2. A co robią z tą zużytą borowiną??.
  Czy i czy nie można zasypać stare wyrobisko
  żeby wydobywać za kilka (dziesiąt) lat?????

 3. A co robią z tą zużytą borowiną??.
  Czy nie można zasypać stare wyrobisko
  żeby wydobywać za kilka (dziesiąt) lat?????

 4. MSP: Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin-Zdrój i Rabka na sprzedaż

  05.03. Warszawa (PAP) – Ministerstwo Skarbu Państwa chce zaprosić w maju inwestorów do składania ofert i negocjacji w sprawie sprzedaży uzdrowisk Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin-Zdrój i Rabka – poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

  „Najbardziej zaawansowane procesy prywatyzacyjne resort skarbu prowadzi w tej chwili w uzdrowiskach: Przerzeczyn, Szczawno-Jedlina, Świeradów i Kamień Pomorski. Obecnie trwają już negocjacje z inwestorami” – podkreślił wiceszef resortu skarbu.

  W sprawie kupna udziałów uzdrowiska Kamień Pomorski resort dopuścił do negocjacji spółkę PCZ z Wrocławia. MSP przedłużyło też do końca lutego tej firmie wyłączność na negocjacje przy prywatyzacji uzdrowiska „Przerzeczyn” w Przerzeczynie-Zdroju.

  Z kolei do składania wiążących propozycji warunków umowy w sprawie kupna spółki Świeradów-Czerniawa w Świeradowie Zdroju zostały zaproszone cztery firmy. Chodzi o: konsorcjum Uzdrowisko Świeradów w Jeleniej Górze, spółkę PCZ we Wrocławiu, Artmedik w Jędrzejowie oraz KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych we Wrocławiu. Firmy te zostały również dopuszczone do ograniczonego badania uzdrowiska.

  Wiążące oferty kupna uzdrowiska Szczawno-Jedlina w Szczawnie Zdroju złożyły natomiast spółki: KGHM Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych we Wrocławiu oraz PCZ z Wrocławia.

  Leszkiewicz wyjaśnił, że MSP uruchomiło również prywatyzację uzdrowiska „Wysowa” w Wysowej-Zdroju. Do 23 marca czeka na oferty od inwestorów.

  „Kończone są wyceny spółek w Horyńcu, Iwoniczu-Zdroju, Konstancinie-Zdroju oraz Rabce. Planujemy, że zostaną one złożone w kwietniu. Prawdopodobnie więc w maju zaprosimy inwestorów do składania ofert” – powiedział wiceminister skarbu.

  Z przekształceń własnościowych są na razie wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

  Dorota Zawiślińska (PAP)

  Wklejam tutaj. Pozdrawiam

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑