Oficjalne odsłonięcie odnowionego Pomnika Wolności w Horyńcu

3 maja 2017 rok to historyczny dzień dla Horyńca, jak wspominał biskup Mariusz Leszczyński: na naszych oczach pisze się historia. Horynieckie społeczeństwo w końcu ma Pomnik Wolności z którego może być dumne. Po wielu latach zamiatania problemu pomnika przez poprzednie władze pod dywan, nastała chwila satysfakcji społecznej. Obecny wójt horynieckiej gminy z dumą może powiedzieć, że między innymi dzięki jego zabiegom historia w Horyńcu zaczyna odżywać. Zapoczątkowany został niezwykle ważny proces odkrywania i odkłamywania historii. Już niedługo horyniecki cmentarz wojenny będzie posiadał godną oprawę, powstaną w końcu horynieccy bohaterzy, tacy jak bracia Gilowscy, oficerowie z okresu I Wojny, z chlubną kartą historii, obecnie zdegradowani na sąsiednim pomniku do żołnierzy LWP.  Społeczność bez historii, to jak drzewo bez korzeni, 3 maja tego roku horyńczanie zaczęli swoje korzenie odkrywać, Pomnik Wolności to symbol wielkiego procesu.

Obok pomnika zebrał się tłum horyńczan, zgłoszone delegacje ustawiły się frontem do pomnika. Uroczystość rozpoczęła się ceremonią odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał wójt Urzędu Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis, który przywitał gości oraz mieszkańców i przedstawił historię zmagań z odnową pomnika i zaprosił do zabrania głosu prof. Janusza Smazę (specjalista od konserwacji kamienia) który nadzorował prace nad pomnikiem. Warto tutaj zaznaczyć osobę Antoniego Buchholtza z Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, który zajął się odnową rzeźby przedstawiającej żołnierza przy pomniku.

Po wystąpieniach nastąpiło uroczyste poświęcenie pomnika przez biskupa Mariusza Leszczyńskiego i odsłonięcie przez wójta Roberta Serkisa. Po czym złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem. Na koniec głos zabrał jeszcze prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Horynieckiej Krzysztof Woźny i opowiedział o wkładzie, jaki miało Stowarzyszenie w związku z odnową pomnika.  Odbył się też występ artystyczny młodzieży gimnazjalnej. Oto skład delegacji: Wójt Urzędu Gminy Horyniec-Zdrój Robert Serkis wraz z zastępcą Januszem Wużyńskim i przewodniczącym Rady Gminy Horyniec-Zdrój Grzegorzem Woźnym:

Delegacja Rady Powiatu Lubaczowskiego: Pani Dorota Rachwalik i Pan Marek Wiśniewski:

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne w Horyńcu-Zdroju i Stowarzyszenie Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej Okręg Roztoczański z prezesem ppłk Wiesławem Wojtowiczem na czele:

Delegacja Uzdrowiska Horyniec z panią prezes Dorotą Czyż na czele:

Delegacja Sanatorium Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS z Panią dyrektor Martą Langner na czele:

Delegacja Gimnazjum w Horyńcu-Zdroju z dyrektorem Ryszardem Lewientowiczem na czele:

Koło Emerytów i Rencistów w Horyńcu Zdroju:

Delegacja Lasów Państwowych Nadleśnictwo w Lubaczowie:

Delegacja Straży Granicznej i Policji z Horyńca-Zdroju:

Delegacja Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju:

Sołtys wsi Horyniec Bogusław Stopa wraz z małżonką:

Reprezentantka Biura Powiatowego ARiMR w Lubaczowie Pani Marlena Golenia:

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Horynieckiej z Prezesem Krzysztofem Woźnym na czele i zastępcą Markiem Wiśniewskim:

Przed uroczystością odbyła się uroczysta Msza Św. prowadzona przez biskupa Mariusza Leszczyńskiego, właśnie wtedy odbyło się bierzmowanie jednego z roczników gimnazjum w Horyńcu-Zdroju. Po mszy bierzmowani udali się pod pomnik, gdzie po uroczystości można było zrobić sobie historyczne zdjęcia…

Na facebooku horyniec.info więcej zdjęć z uroczystości, klikamy TUTAJ

Szczególne podziękowania dla RiverStudio za udostępnione fotografie z uroczystości.