horyniec.info

horyniec.info to przyjazny portal informacyjny ziemi Horynieckiej

Ukraińcy chcą odnowić pomnik UPA w Werchracie!

Teraz już wiemy, czym była ostatnia wizyta Ukraińców w Werchracie, zakończona enigmatycznym skandalem ze strażą graniczną, jaką chciał wywołać portal wpolityce.pl Śmiało można powiedzieć, że był to zwiad związany oceną możliwości odnowy pomnika na tzw. Monastyrze.  To oficjalna informacja z portalu  zik.ua –

Przedsiębiorstwo komunalne Lwowskiej Rady Obwodowej „Dola”, które zajmuje się poszukiwaniem i uporządkowaniem grobów ofiar wojny i represji politycznych, zaproponowało zwiększyć zakres finansowania swojej działalności na rok 2017.  […] dla efektywnej pracy przedsiębiorstwo prosi dodatkowo przeznaczyć jeszcze 170 tys. UAH, w tym 80 tys. UAH potrzebne na odbudowę zniszczonych pomników ukraińskich żołnierzy w Polsce – na górze Monastyr w pobliżu Werchraty oraz w Hruszowicach. Jeszcze 90 tys. UAH trzeba na ekshumację odnalezionych ukraińskich żołnierzy. Członkowie komisji poparli propozycję zwiększenia finansowania przedsiębiorstwa komunalnego Lwowskiej Rady Obwodowej „Dola”. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć artykuł.

Co to oznacza? Wygląda na to, że podjęta decyzja rozpocznie teraz proces po polskiej stronie, odnośnie pozwoleń na działania, których efektem będzie postawienie nowego pomnika na Monastyrze. Ukraińska strona popełnia duży błąd, bowiem ten pomnik był na przestrzeni lat wielokrotnie niszczony, tym razem takie organizacje jak OWP, która niedawno zniszczyła pomnik na cmentarzu werchrackim znów to zrobi i znów będziemy mieć niepotrzebne nikomu jątrzenie w ogólnopolskiej prasie. Oczywiście polska strona nie powinna wydać pozwolenia na pomnik UPA, bowiem w społeczeństwie polskim UPA uznawana jest powszechnie za organizację zbrodniczą, odpowiedzialną za śmierć setek tysięcy Polaków.

Warto też odnotować ciekawy zbieg okoliczności, gdzie podczas uroczystości w Hucie Pieniackiej, gdzie został zniszczony polski pomnik ale ofiar cywilnych przez tak zwanych „rosyjskich prowokatorów”, po jego odbudowaniu Ukraińcy nawołują, by strona polska się zrewanżowała i odnowiła zniszczony pomnik na terenie Polski. Polska strona powinna coś takiego zrobić, ale tylko w przypadku mogiły z ofiarami cywilnymi (jeżeli taka mogiła jest zniszczona) i na pewno nie w Werchracie, gdzie mamy pomnik UPA.

1 Komentarz

  1. mieszkaniec

    2 marca 2017 at 10:42

    to już szczyt bezczelności. Jestem zbulwersowany żę banderowcy mają zamiar pomnik odbudować. Ale pewnie znowu pójdzie w rozsypkę. To co wyprawiają to jest zwykłe bezczelne chamstwo. Swołocz. Putin z nimi porządek zrobi,tylko kwestia czasu. Odpowiedzą za swoje banderowskie poglądy i uwielbienie dla morderców ,zwyrodnialców i chorych psychicznie bohaterów. Jako obywatel RP,domagam się nie wydawania zgody na odbudowanie pomnika hołoty .

Comments are closed.

© 2017 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑