Zmarł „Ostatni kamieniarz bruśnieński”

Nie żyje Mieczysław Zaborniak, człowiek który przez wielu określany był jako „ostatni kamieniarz bruśnieński”. W sobotę w Nowym Bruśnie odbył się jego pogrzeb.

Mieszkał on w Polance Horynieckiej, w cieniu Góry Brusno, która ma związek z ludowym kamieniarstwem artystycznym, uważanym za jedną z największych atrakcji turystycznych ziemi lubaczowskiej.

Przed wojną w Starym Bruśnie prężnie rozwijało się kamieniarstwo, rzeźbą zajmowało się wiele rodzin z tej wsi. Niestety po „Akcji Wisła” w 1947 roku, kiedy to wywieziono wszystkich mieszkańców Starego Brusna, ta sztuka nagle przestała funkcjonować. Mieczysław Zaborniak, zajął się po wojnie kamieniarką z dwóch powodów. Po pierwsze miał do tego predyspozycje, zauważył że mu to wychodzi, po drugie, po wojnie czasy były ciężkie i trzeba było jakoś zarabiać. Nie kończył żadnej szkoły, nie miał mistrza, po prostu był samoukiem. To jest właśnie istota kamieniarki bruśnieńskiej nurtu ludowego. Samouk tworzy coś oryginalnego, nieopartego na kanonie i szablonie szkolnym. To właśnie powoduje, że kamieniarka bruśnieńska nabiera całkowicie innego wyrazu i staje się rzemiosłem ludowym. Na ziemi horynieckiej niestety nie mamy zachowanych jakichś szczególnych objawów rzemiosła ludowego, ani folkloru, wzornictwa, czy nawet kuchni regionalnej. Dlatego też kamieniarstwo wyrasta na coś wybitnie ważnego dla naszej rodzimej kultury. Jest to bardzo wyraźny objaw kulturalny, szczyci się nim nasz powiat lubaczowski, a według niektórych, kamienne krzyże przydrożne, czy te cmentarne, to symbol Roztocza Wschodniego.

Mieczysław Zaborniak był ostatnim kamieniarzem, który urodził się przed wojną i miał styczność z kamieniarzami bruśnieńskimi. Po wojnie postanowił kontynuować tę tradycję sztuki ludowej, jaką była rzeźba w kamieniu. W podeszłym wieku kontuzja ręki uniemożliwiła mu kontynuowanie pracy, ale co najgorsze, robienie warsztatów i co za tym idzie wykształcenie następców. Bezpośrednia linia tradycji kamieniarstwa bruśnieńskiego właśnie wygasła…

fot: 1 Mieczysław Zaborniak na cmentarzu w Starym Bruśnie. 2 przed krzyżem misyjnym w Starym Bruśnie – autor – Stowarzyszenie Homo Faber