horyniec.info

przyjazna strona Horyńca-Zdroju

Zaczynamy nowy tydzień w Horyńcu!

Zaczynamy nowym/starym newsem wracając znów do biesiady teatralnej, na stronie Samorządu Województwa Podkarpackiego ukazała się notka z uroczystości wręczenia nagród biesiady: www.umwp.podkarpackie.pl

*

Dziś odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy Horyniec, krótka bowiem przyjęto tylko jedną uchwałę związaną z wyborami sołtysów na wsiach. Ciekawostką z sesji było wystąpienie Pana Lechowicza, który wygłosił sprostowanie związane z błędem w druku dotyczącym nieodpowiednich nazwisk pod zdjęciami radnych, ale ciekawsza była zapowiedź, że Radio Lubaczów niedługo będzie nadawać na falach UKF, zamiast jak dotąd tylko na średnich, czyli niedługo radio będzie szeroko dostępne, na www.radiolubaczow.iap.pl niedługo powinno być więcej informacji, powinny być też informacje z Horyńca! Zapowiada się ciekawie, w połączeniu z internetową telewizją www.lubaczow.tv nasz powiat stanie się bardziej przejrzysty i medialny, kończy się era ciemności, teraz na przykład z każdej sesji rady powiatu jest robiony reportaż. Razem z lokalnymi inicjatywami, jak np horyniec.info będziemy widzieć nasz region z innej perspektywy!

*

Zapraszam również chętnych do obejrzenia wystawy Justyny Porady w GOKu, kilkadziesiąt obrazów różnego typu o różnorodnym smaku artystycznym do interpretacji i podziwiania. Do 28 lutego można wystawę oglądać, trzeba najpierw zgłosić się do biura GOKu i tam pracownik otworzy wystawę, po czym można wernisaż podziwiać.

*

W tym tygodniu Film Promocyjny z Narola, oraz malutka relacja w wernisażu Justyny Porady, zapraszam!

12 Comments

 1. Grzegorz, człowieku zamiast wypisywać tutaj twoje subiektywne przeżycia (mniej lub bardziej wiarygodne) z sesji gminy, za które radni biorą cięzkie pieniądze – weź kamerę i zamieszczaj na tej stronie nagrania z jej posiedzeń. Skoro masz aż tyle wolnego czasu (dziwnym trafem) i mieszkasz tak blisko GOK – to nic nie stoi na przeszkodzie. Zbliża się okres uchwalania budżetu, komisji – zgodnie prawem masz mozliwość rejestrowania tych obrad. Przynajmniej w tym jednym aspekcie ta strona bedzie wiarygodnym źródłem informacji. Chetnie zobaczę poczynania niejakiej przewodniczącej komisji budżetowej Danuty S. czy innych radnych oraz tego co mają do wniesienia w swojej kadencji. Przemyśl to autorze strony, gdyż pierdoły w stylu jakichś wydumanych porównań czy innych emocjonalnych „newsów” są dobre – ale dla portali tupu pudelek.

 2. Grzegorz

  31 stycznia 2011 at 18:37

  Lepiej dla mnie by to był pudelek Horyniecki, powagę zostawiam kolegom z horyniec.net

  Ciekawe dlaczego pytasz, że mam czas wolny i to dziwnym trafem? Nie gram na grach, nie oglądam telewizji, nie oglądam 10 razy całej strony demoty.pl, filmy w komputerze też mnie nie pociągają, to czas jest na wyjście na sesję rady powiatu, i napisanie o tym subiektywnym zdaniem może z nutą humoru, albo krzywego zwierciadła.

  Co do budżetu, to jak będzie, to sie bardzo zastanowię nad utrwaleniem tego, bo to bardzo ważna sprawa, następna sesja może być bardzo ciekawa, bo dzisiejsza była… nieco humorystyczna 😉

 3. o stylu pudelka niech świadczy treść komentarzy tam zawartych – jeśli tak mają wyglądać na tym blogu to nie dziw się że nikt normalny nie będzie brał informacji i komentarzy tutaj zamieszczanych na poważnie; nie chodzi tutaj bynajmniej o ich formę (choć to też bolączka tego bloga – chyba już jakiś komentator to zauważył), ale o treść – mniej emocjonalnych wycieczek, osądów a rzetelne informacje.
  Skoro jak piszesz możesz poświęcać czas na uczestnictwo w sesjach rady gminy, to powinieneś dać możliwość zobaczenia ich obrad innym uczestnikom – byłaby to cenna inicjatywa. Ludzie tak na prawdę nie wiedzą jakimi to działaniami wsławiają się wybrani przez nich radni – a może tylko przychodzą by posiedzieć, coś tam napomknąć i zainkasować dietę ?
  Zbliżają się wybory sołtysów – może czas by przyjrzeć się ich poczynaniom? Szczególnie horynieckiego, tj. Z. Faszczowego – jakimi to cennymi inicjatywami błysnął? Od 2 lat funkcjonuje fundusz sołecki – przyjrzyj się jego inicjatywom w tym zakresie, szczególnie faktowi odrzucenia w zeszłym roku przez Radę gminy wniosku jego autorstwa – dość horrendalnego zresztą. Także Grzegorzu działaj.

 4. Znów uaktywnił się jakiś wszystkowiedzący pouczacz-mentor. Nie podoba się strona Grzegorza to nie wchodź i nie odwracaj uwagi od ważnych rzeczy. Z pewnością ciekawsze od diet radnych są „diety” wójta i od niedawna jego zastępcy. Razem to się uzbiera miesięcznie coś koło 10 tyś albo i więcej czyli tyle ile radni wszyscy razem wzięci uzbierają przez rok. Tak trzymaj Grzesiu i nie przejmuj się jakimś frustratem.

 5. „zgodnie prawem masz mozliwość rejestrowania tych obrad” – Kolego Statut Gminy sobie poczytaj a później zgrywaj prawnika.

 6. hehe – znowu malkontenci (a może radni) się odezwali, którzy nie chcą aby mieszkańcy Horyńca mieli dostęp do materiałów z sesji czy posiedzeń komisji – ale cóż taki ich urok.
  Jak już znowu pojawił się temat R.Urbana (ile mozna) to radni w zeszłym roku kosztowali budżet gminy ponad 60 tys zł a nie jak podaje niejaki Banita…10 kzł.. Jeśli kolego Banita aż tak interesują ciebie zarobki, to zainteresuj się pensjami nauczycieli – w szczególności dyrektora Szkoły w Werchracie, zresztą jego oświadczenie majątkowe pojawi się w ustawowym terminie to sobie poczytasz.

  Do niejakiego johniebgood – statut gminy może określać jedynie techniczne aspekty udostępniania inf. publicznej. Jeżeli osoba filmująca nie zakłóca porządku obrad ma pełne prawo do rejestracji sesji oraz posiedzeń komisji. Poczytaj sobie: http://www.informacjapubliczna.org.pl/2,173,zakaz_rejestracji_obrazu_z_obrad_sesji_rady_gminy_naruszeniem_prawa_do_informacji.html

  Tak więc z niecierpliwością czekam Grzegorzu aż zaczniesz zamieszczać materiały video na tej stronie – radzę nie zwracać uwagi na tutejszych komentatorów bo jedynym ich celem jest znienawidzony wójt 😆

 7. Materiały wideo? Będą tam na mnie patrzeć jak na dziwaka jak się rozłożę ze sprzętem!

 8. Zgodne z prawem oraz dobrą kulturą jest pójść do przewodniczącego rady i zapytać tego pana co sądzi o filmowaniu oraz sposobie jego wykonywania, wtedy jeśli będzie wiadomo że nie będzie to nikomu przeszkadzać, nie będziesz np filmował wójta na żabę to nikt ci nie zabroni kręcić.

 9. panie j220 szuka pan na tej stronie informacji które powinny być na stronie urzędu gminy lub jego bip-ie gdzie komuś płacą za wykonywanie ustawowego obowiązku gminy jakim jest upowszechnianie informacji o charakterze publicznym.
  a że mamy bip uzupełniany od czasu do czasu albo wcale to już inna sprawa, więc doceń to że ktoś chce za darmo w wybrany sposób przekazać ludziom nieraz cenne i ciekawe informacje.

  ps.
  j220 jeśli chcesz by wszystkie sesje były nagrywane to załatw to tak jak trzeba – idz do jednego z radnych na króego głosowałeś bo przecież głosujemy na ludzi których znamy tych którzy mogą zmienić gminę tak jak my chcemy by wyglądała.
  zaproponuj coś takiego, oni tam wiedzą jak pisać uchwały, mają radcę prawnego nic prostszego
  od typowej drogi urzędowej

 10. jestem mile zaskoczony konstruktywnymi komentarzami 😉 Jeśli chodzi o aspekty prawne to zgodnie z Art. 19 Ustawy o dostępie do informacji publicznej:

  ” Organy […](kolegialne organy władzy publicznej pochodzące z powszechnych wyborów), sporządzają i udostępniają protokoły lub stenogramy swoich obrad, chyba że sporządzą i udostępnią materiały audiowizualne lub teleinformatyczne rejestrujące w pełni te obrady.

  Art. 20. Przepisy art. 18 i 19 stosuje się odpowiednio do pochodzących z powszechnych wyborów kolegialnych organów jednostek pomocniczych jednostek samorządu terytorialnego i ich kolegialnych organów pomocniczych”

  Skoro zapis ustawy jest realizowany poprzez protokoły z sesji (jakiekolwiek one nie są), to nie można raczej żądać by dostęp do tych informacji był realizowany w jeszcze inny sposób;
  zgodnie z Art. 18 cytowanej ustawy „[…] Organy, (kolegialne organy władzy publicznej pochodzące z powszechnych wyborów), są obowiązane zapewnić lokalowe lub techniczne środki umożliwiające wykonywanie prawa do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej” – reasumując – skoro sesje odbywają się w GOK-u, każdy zainteresowany może przyjść lub przejrzeć protokoły z tych posiedzeń, nie ma konieczności ich rejestracji.
  Obywatelska inicjatywa nagrywania tych posiedzeń byłaby bardzo cenna z kilku powodów; mieszkańcy mogliby dokładnie ocenić aktywność i poziom merytoryczny obrad, sami radni byliby bardziej skorzy do działań, mniej byłoby jak to określił autor strony „humorystycznych sesji” (BTW – słyszałem że niestety na ostatniej brakowało niektórym radnym chęci do pracy i powagi). Takiej inicjatywy jeszcze nie było – więc wystarczyłoby poinformować szanownego przewodniczącego o zamiarze filmowania, rozstawić się z tyłu z kamerą i nie przeszkadzać w prowadzeniu obrad. Wszystko byłoby zgodne z prawem i interesem społecznym.
  Z tego co widziałem na tej stronie były rejestrowane spotkania wyborcze z R. Serkisem, więc dlaczego nie rejestrować obrad rady gminy?
  W ciągu roku najważniejszymi sesjami i posiedzeniami komisji są te listopadowo-grudniowe – gdy uchwalane są stawki podatków (a tak BTW – w naszej gminie są dość wysokie w porównaniu do gmin naszego powiatu), sesje związane z budżetem (styczeń, luty) oraz uchwaleniem absolutorium dla wójta. (okolice czerwca). Z całą pewnością każdy byłby zainteresowany jaki był ich szczegółowy przebieg.
  Zbliżają się wybory sołtysów, myślę że mieszkańcy Horyńca powinni na nie się udać i wybrać jakiegoś odpowiedzialnego człowieka, bo wbrew pozorom szczególnie w okolicznych miejscowościach ze środków tzw. funduszu sołeckiego zostało zrobionych kilka ciekawych rzeczy, na które wpływ mieli sami mieszkańcy danego sołectwa. Niestety pula dla Horyńca w zeszłym roku została zmarnowana, a było to około 26 tys. – za tą kwotę można było zrobić coś ważnego z inicjatywy samych mieszkańców.

 11. co da filmowanie pleców radnych z tyłu? Z przodu filmować wtedy będzie wiadomo kto i w jaki sposób jest aktywny za czym lub przeciw czemu głosuje

 12. Obecna sytuacja w większości sołectw naszej gminy jest taka jak być nie powinna.
  Sołtysi jeśli już coś działają to nic o tym nie słychać (a tak w ogóle czy ktoś słyszał o jakichś inicjatywach którejś z rad sołeckich)
  Pora coś zmienić w tej sprawie – już w najbliższą niedzielę o 17:30 w budynku GOK zebranie sołeckie i wybieramy nowego sołtysa Horyńca (inne sołectwa w innych terminach i miejscach – dokładnych informacji mogą udzielić radni lub internet)

  Każdy może przyjść !!!!!!!!!!!!!

Comments are closed.

© 2018 horyniec.info

Theme by Anders NorenUp ↑